Društvene ustanove i objektiStambeni prostor
Studentski smeštaj u kampusu Kraljevskog instituta za tehnologiju u Stokholmu fokusiran je na inovacije i održivost. Prilikom projektovanja, arhitekte su imale dva glavna izazova: kako da maksimalno iskoriste prostor i kako da postignu razumnu kiriju za nekoga sa studentskim budžetom.
Ukupna površina6 500 m2
NagradeDobitnik nagrade The Class Properti Innovation and Sustainabiliti Avard 2018. Nominovan za Bopriset 2018 i Zgradu godine 2019.
”Tim je želeo da stvori nešto što je moguće funkcionalnije i lepše u isto vreme – zgrade koje postaju više od običnog stanovanja za društvo.”
Linda Teng, Predstavnik programera koji implementira inovativni kampus i program urbanog razvoja u Akademiskoj Husu
Polazna tačka za razvoj rešenja za novi deo kampusa bio je ograničen studentski budžet. Izbor je pao na kombinaciju pametne tehnologije i ekonomije. Rezultat je jedna od najvećih energetski plus zgrada u Švedskoj. Sa inteligentnim povratom toplote, geotermalnim grejanjem i strateški postavljenim solarnim panelima, postavili smo temelj za dugoročno ekonomsko i održivo upravljanje.
– Ako imate 10.000 SEK, koliko zaista možete potrošiti na kiriju? Koliko često koristite svoj dom i za šta vam je potreban? Da bismo postigli jednakost pojmova „razumna najamnina + visokokvalitetno stanovanje“, vredno smo radili na multifunkcionalnosti. Na primer, odlučili smo da maksimalno povećamo prostor za skladištenje i funkcionalne prostore, kaže arhitekta Lena Fagle.
Dizajn zgrada je inspirisan okolnim pejzažom: lokacija se nalazi na brdu, okružena stenovitim brdima. Od samog početka, beton je izabran kao glavni građevinski materijal. Ukupan utisak o zgradama čine detalji fasade, malobrojni, ali dobro promišljeni. Prostor uokviren zidovima zgrada, pejzažom i nebom čini mesta za sastanke i razonodu na otvorenom. U projektu se velika pažnja poklanja osećaju sigurnosti. Nastaje korišćenjem providnih staklenih fasada u ulaznim prostorima, zajedničkim prostorijama kao što su vešeraj ili dnevni boravak, koji je namenjen za druženje i učenje učenika. Dakle, uvek znate šta vas čeka u određenom javnom prostoru.
”Ovaj projekat sadrži impresivnu lepezu rešenja koja su se od trenutka začeća fokusirala na to da zgrada bude održiva i da neguje ekološku svest njenih stanovnika.”
Žuan Pinto, Rukovodilac neprofitnog programa razmene studenata i nastavnika Evropske unije Erazmus
U kampusu, pored studentskog smeštaja, postoji i KTH Live-In Lab. Sprovodi istraživanja u oblasti sistema, tehnologija, stilova života i ponašanja. Svake godine, u zavisnosti od istraživanja koja su u toku, laboratorija se obnavlja. Semren & Mansson je postao partneri u prvom izvođenju projekta. Cilj studenata je tada bio da istraže mogućnosti kako da se skrati vreme od faze koncepta do faze izgradnje, kako bi se stambeni objekti gradili brže i kvalitetnije.
– Kampus KTH je dobar primer kako gledamo na arhitekturu uopšte. Uz pomoć Live-In Lab-a, istražujemo i izazivamo izazove sa kojima se suočava građevinska industrija i nekretnine, rezimira arhitekta Lena Feigl.
Uvek nam možete pisati kako biste saznali više o našem radu, razgovarali o saradnji ili postali deo našeg tima.
© Semrén & Månsson 2024